Opret et autosvar på fælles postkasse via Office365 (webmail)

Senest opdateret

Log på din Office 365 (webmail) med dit KP brugernavn og følg denne simple vejledning til at sætte autosvar på postkasser, som ikke er din medarbejderpostkasse.

1. Åbn din webmail med dit KP brugernavnog gå til Outlook

Hvis du har problemer med at logge på med dit kp.dk brugernavn

Du kan se her hvordan du logger på office.com med et andet brugernavn: Log på en webside i "Privat" / "Inkognito" tilstand

2. Tryk på dit navn i øverste højre hjørne (1) og vælg: "Åbn en anden postkasse" (29
Tryk på dit navn i øverste højre hjørne
3. Tast postkassens navn i det felt der dukker op (1). Klik på postkassens navn og vælg "Åbn" (2)
Tast postkassens navn i dette felt
4. Postkassen åbner nu i en anden fane i browseren
5. Tryk nu på tandhjulet (1) og vælg:  "Vælg alle Outlook indstillinger" (2)
Nu har du åbnet postkassen i din webmail, tryk på "Indstillinger"
6. Tryk på: "Autosvar"
Vælg "Angiv automatiske svar"
7. Du aktivere og opsætte et autosvar. Husk at afslutte ved at trykke på: "Gem"
Du kan nu opsætte et autosvar
8. Du har nu opsat et autosvar på din afdelings/funktionspostkasse

Forrige Vejledning Opret regler på en fælles postkasse
Næste Vejledning Send sikker mail fra fælles postkasse i Outlook
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os