Fjern en mailkonto fra en iPhone/iPad

Senest opdateret

Klik på hvert af de underliggende punkter for at se en detaljeret beskrivelse.

1. Åbn indstillinger:
2. I ældre versioner af iOS (før IOS 14), gå til "Konti & Adgangskoder"
3. I nyere versioner af iOS (fra 14 og op), gå til Mail (1) og så konti (2)
iCloud‑fotos og 4 flere sider - Arbejde - Microsoft​ Edge
4. Tryk på den konto der skal fjernes:
5. Tryk nu på: "Slet konto"
6. Du skal bekræfte at du vil slette kontoen

Hvis du vil tilføje en mailkonto fra KP, kan du se her hvordan du gør:

Opsætning af mail, kontakter og kalender fra KP på en iPhone eller iPad

Vi anbefaler dog at bruge app'en Outlook: Opsætning af mail, kontakter og kalender fra KP på en iPhone eller iPad via Outlook App'en

Forrige Vejledning Skift kode til din konto på Outlook app'en på din telefon
Næste Vejledning Fjern en mailkonto fra en Android enhed
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os