Få vist en kollegas kalender i Outlook

Senest opdateret

Denne guide viser dig hvordan du tilføjer en kollegas kalender i Outlook.

Det er ikke længere nødvendigt at dele en kalender på tværs af det tidligere Metropol og det tidligere UCC. I den nye KP mail kan du bare åbne en kollegas kalender direkte, da alle nu er medlem af samme adressekartotek. Her kan du se hvordan.

Klik på hvert af de underliggende punkter for at se en detaljeret beskrivelse.

1. Gå til kalenderen i Outlook og klik på: "Åbn kalender fra adressekartoteket"
  1. Klik på den lille pil ud for: "Åben kalender"
  2. Vælg undermenuen: "Fra adressekartotek"
2. Find nu den kollegas kalender du vil se og åbn den
  1. Skriv navnet på den persom du søger her
  2. Vælg: "Global adresseliste" i rullepanelet
  3. Når du har fundet den person du søger, markér navnet
  4. Klik på: "Kalender"
  5. Tryk: "OK"
3. Kalenderen vises nu ved siden af din egen:

Forrige Vejledning Ret din mailsignatur med Templafy (for medarbejdere)
Næste Vejledning Marker alle gamle aftaler som privat
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os