Fjern kollegaers kalendere som er sammenblandet med min egen

Senest opdateret

I forbindelse med overflytning af mail og kalender til KP er der nogle brugere der oplever, at kollegaers kalendere ser ud til at være sammenblandet med egen kalender i Outlook, på mobil, etc.

Dette skyldes, at kollegaernes kalendere er røget ind under "Mine kalendere". Disse kan rimelig nemt fjernes.

1. Åbn Outlook og gå til kalenderen

Det er her under "Mine kalendere", at der kan optræde delte kalendere. Disse bør fjernes.

  1. Denne er en delt kalender som skal fjernes
  2. Denne er en kalender som kommer fra en fælles postkasse og den skal ikke fjernes
2. Højreklik nu på den kalender der skal fjernes og vælg: "Slet kalender"
  1. Højreklik på den kalender der skal fjernes
  2. Vælg undermenuen: "Slet kalender"

Forrige Vejledning Marker alle gamle aftaler som privat
Næste Vejledning Deling af kalender med eksterne
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os