Deling af kalender med eksterne

Senest opdateret

Du kan dele en kalender med en der ikke er ansat i Københavns Professionshøjskole

Når du skal dele din kalender med andre udenfor Københavns Professionshøjskole, skal du gøre det via webmail i Office 365 og IKKE via Outlook!

Klik på hvert af de underliggende punkter for at se en detaljeret beskrivelse.

1. Åbn office 365

Gå til http://office.com og log på med din kp bruger

2. Gå til din kalender

Klik på: "Kalender"

3. Når din kalender er åben: "Klik på: "Del"
  1. Klik på pilen til højre for: "Del"
  2. Vælg nu hvilken kalender du vil dele. Den der heder: "Kalender" er den kalender der er knyttet til din mailkonto
4. Skriv nu mailadressen på den du vil dele kalenderen med
  1. Skriv mailadressen her
  2. Klik på: "Brug denne adresse"
5. Vælg nu hvad du vil dele og klik: "Del"
  1. Klik på den lille pil i rullepanelet
  2. Vælg på hvilket niveau du vil dele
  3. Klik på: "Del"
6. Du har nu sendt en invitation til at dele din kalender:

Den du har inviteret får denne mail:

Når du deler din kalender med andre end Outlook.com-brugere, f.eks. Gmail-brugere, kan de kun acceptere invitationen ved hjælp af en Outlook.com- eller en Microsoft 365-konto."

Når den du har inviteret har accepteret vil din kalender blive vist i vedkommendes kalender

Hvis du skal kunne se din kontakts kalender skal vedkommende naturligvis også dele med dig - du kan med fordel skrive dem en mail og bede dem om at dele med dig.

Forrige Vejledning Fjern kollegaers kalendere som er sammenblandet med min egen
Næste Vejledning Tilføjelse af helligdage i Outlook
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os