Del filer eller mapper fra OneDrive via en browser

Senest opdateret

I denne vejledning vil du lære hvordan du deler mapper og filer med både interne og eksterne når du tilgår KP OneDrive via din browser.

1. Åben "OneDrive - KP" i din webbrowser

Gå til https://kpdk-my.sharepoint.com/ , som er den direkte adresse til "OneDrive - KP".

2. Log på med KP login

3. Vælg den fil / mappe du vil dele

Vælg den fil / mappe du vil dele

4. Vælg "Del"

Vælg "Del"

5. Klik på "Personer, du angiver, kan redigere" for at vælge hvilken type rettigheder modtagerne skal have

Type Betydning
Alle med linket Alle i hele verden kan tilgå dette link og der påkræves ikke noget login.
Her kan også angives en udløbsdato for linket og man kan angive en særskilt adgangskode, som man kan oplyse modtagerne om (ikke i samme mail som linket, naturligvis).
Personer i KP med linket Kun personer, der har et KP login, kan tilgå dette link.
Personer med adgang Sender linket igen til de personer der allerede har adgang.
Bestemte personer Du vælger nogle bestemte personer ud, der skal have adgang. Dette kræver et KP login, en Microsoft konto eller at de selv har en Office 365 konto.

I alle tilfælde ovenfor kan man også angive om mappen/filen skal være skrivebeskyttet, dvs. om man vil tillade redigering.

I eksemplet her er valgt "Bestemte personer".

Afslut ved at klikke på:  "Anvend"

7. Slå mulighed for redigering og download fra

Hvis du ikke ønsker at andre kan redigere eller downloade, vælger du det ved at klikke på redigeringspennen ud for Til:

8. Vælg hvem du vil dele med

Indtalt navn

Indtast navn eller initialer/studienummer på den du vil dele med (hvis det er en ansat/studerende i Københavns Professionshøjskole) dukker de automatisk op i søgeresultatet, når du skriver navnet

ellers skal du indtaste deres e-mail. Du kan godt indtaste flere modtagere.

9. Tilføj eventuelt en meddelelse til dem du deler med

10. Send linket til deling af filen eller mappen

Forrige Vejledning Ændre rettigheder på filer mapper delt fra OneDrive
Næste Vejledning Se hvilke filer eller mapper jeg deler
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os