Log på en webside i InPrivate-/inkognito-/privat vindue

Senest opdateret

Hvis du er studerende og benytter en computer fra din arbejdsgiver kan log in til KP's systemer godt drille.

I langt de fleste tilfælde kan det løses ved at benytte et InPrivate-/inkognito-/privat vindue

Følg trinene nedenfor.

1. Åbn et InPrivate-/inkognito-/privat vindue i en browser

InPrivate-/inkognito-/privat vindue frigør dig fra browserhistorikken, og dermed kan du logge på Microsoft 365 eller andre tjenester med valgfrit brugernavn. Klik på den browser nedenfor, som du anvender.

Edge
  1. Tryk på Windows-tasten
  2. Søg efter Edge
  3. Vælg "New InPrivate-vindue"

Du kan også åbne Edge og bruge genvejstasterne: (CTRL + SHIFT + N)

Firefox
  1. Tryk på Windows-tasten
  2. Søg efter Firefox.
  3. Højreklik på Firefox-ikonet
  4. Vælg "Nyt privat vindue"

Du kan også åbne Firefox og bruge genvejstasterne: (CTRL + SHIFT + P)

Chrome
  1. Tryk på Windows-tasten
  2. Søg efter Google Chrome.
  3. Højreklik på Google Chrome ikonet
  4. Vælg "Nyt inkognito-vindue"

Du kan også åbne Chrome og bruge genvejstasterne: (CTRL + SHIFT + N)

Safari (Mac)

1.1. Åben Safari fra docken

1.2. Klik på Arkiv og dernæst "Nyt privat vindue"

Du kan også bare åbne Safari og Trykke på ⌘+Shift+n

2. Skriv nu adressen på den tjeneste, du vil tilgå i adresselinjen:

3. Du kan nu logge på websiden med det brugernavn og den adgangskode du har fået til KP

Forrige Vejledning Skift adgangskode
Næste Vejledning Skift adgangskode på din managekonto
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os