Skift sprog og tidszone i Microsoft 365

Senest opdateret

Hvis du ønsker at skifte sprog på Microsoft 365, eller du har valgt forkert i skyndingen ved første log on, kan det ændres. Det samme gælder tidszone.
Det kan også afhjælpe problemer med Outlook hvis der er engelske betegnelser som inbox i stedet for indbakke o.s.v.

Klik på hvert af de underliggende punkter for at se en detaljeret beskrivelse.

1. Log på Microsoft 365 startsiden

Direkte link: http://office.com

2. Log på med dit brugernavn til den konto du vil ændre tidszone for

  1. Klik på: "Log på". Log on billedet kan se lidt forskelligt ud alt efter om du har været på siden før
  1. Skriv mailadressen på den konto du vil ændre her
  2. Klik på: "Næste"

Hvis du har været logget på med andre konti kan det se sådan ud:

  1. Hvis IKKE det er din KP konto skal du
  2. Klikke her og vælge at logge på med den konto du vil ændre sprog eller tidszone for
  1. Log nu på
Logon2

Hvis du har problemer med at logge på med dit KP brugernavn:

Du kan se her hvordan du logger på office.com med et andet brugernavn: Log på en webside i "Privat" / "Inkognito" tilstand

3. Gå til indstillinger for mail
  1. Åbn Outlook
Indbakke - HEAB@kp.dk - Outlook
  1. Tryk på de tre vandrette prikker
  2. Vælg: "Indstillinger"
  1. Søg efter: "Sprog"
  2. Tryk på: "Sprog og område"
4. Indstillinger for Sprog og tid kan nu vælges
  1. Klik på: "Generelt"
  2. Klik på: "Sprog og tid"
  3. Klik nu på rullepanelet og vælg en andet sprog
  4. Valg af datoformat, klokkesletformat og tidszone kan også ændres her
  5. Tryk: "Gem"
5. Microsoft 365 har nu skiftet sprog:
Office 365 har nu skiftet sprog:

Det vil også ændre sprog for Outlook hvis du har dette installeret på din computer

Forrige Vejledning Skift aktivering fra personlig eller anden Microsoft 365 konto til KP Microsoft 365 ProPlus på Mac
Næste Vejledning Ændre rettigheder på filer mapper delt fra OneDrive
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os