Tilpas projekter i dit Skema (tilføj linjer)

Du kan tilpasse dit registreringsbillede "Skema", så de projekter, du bruger, fremgår af dit registreringsbillede.

1. Er du ikke allerede i billedet "Skema", vælg da ”Skema” i menuen til venstre. Tryk herefter på ”Vælg fraværstype/projekt”

2. Der åbner en oversigt over projekter og fraværstyper

Sæt flueben i de projekter, du gerne vil se i dit registreringsbillede "Skema". De projekter, du markerer, gemmes automatisk, når du lukker boksen.

Fx er der her sat flueben i projektet "100324110, TEGN Kurser/Omkostninger”, og dette projekt findes nu i registreringsbilledet "Skema", så du kan registrere timer på dette projekt.

3. Du kan altid fjerne projekter, som du ikke længere har behov for. Enten ved at fjerne fluebenet igen eller trykke på det lille røde kryds, som kommer til syne når du trækker musen hen over det projekt, du vil fjerne

4. Du kan altid søge efter et specifikt projekt under "vælg fraværstype/projekt"

I feltet "Filter" skrives projektnummeret eller dele af projektnavnet.

4 Kommentarer

maria C

Hvornår kommer der projektnumre på?

Henrik Abildgaard

m-TIME teamet forventer der kommer projektnumre på inden udgangen af januar måned

Jimmy Harder

Kan vi få en opdatering på ovenstående? Jeg mangler i Mtime fortsat de projektnumre jeg benyttede i Mtid, og det gør mit team og mange andre fra PHmetropol i øvrigt også. Jeg går ud fra at de automatisk overføres til Mtime så timeregistreringen kan foretages korrekt inden udgangen af januar dvs senest d. 31, januar.

Henrik Abildgaard

Alle projekter er overført, men medarbejderne selv skal fremsøge projekterne igen, for at de ligger fast i skemaet (det er vist i vejledningen der er opdateret i dag).
Hvis du ikke kan finde dit projekt som vist i vejledningen, må du meget gerne lave en sag på basen.kp.dk, så kigger vi på det.

Tilføj din kommentar

Send mig en E-mail når kommentaren bliver besvaret