Afslutning af ferieåret - særlige feriedage

Senest opdateret

Afholdelsesperioden for de særlige feriedage slutter 30. april. Hvis du ikke har brugt alle dine særlige feriedage, kan du efter aftale med din leder, få dem overført til næste ferieår eller udbetalt.

Sådan får du din ferie overført

Skal dine særlige feriedage overføres til næste ferieår, sker det automatisk, når du og din personaleleder har godkendt månedsopgørelsen i mTIME for april måned. Du godkender overførelsen ved at klikke ’OK’ i det meddelelsesvindue, der popper op, når du klikker på Brugergodkend

Sådan får du dine særlige feriedage udbetalt

Skal du have udbetalt dine rest særlige feriedage, skal det altid først aftales med din leder.

Når du skal godkende din månedsopgørelse for april, skal du taste de dage du ønsker at få udbetalt.

Vælg  ”Oversigt” under fanen " Opgørelse" i menuen til venstre.

  • Start med at sikre dig, at du er i april måned
  • Hvis du retter måneden, så husk at klik på Opdater bagefter.
  • Når du er i april måned, kan du under Opgørelse, se hvor mange særlige feriedage du har, og det taster du under Manuel Overførsel.

Husk, du kan godt vælge at få nogle dage overført og resten udbetalt.

Har du fx 5 særlige feriedage tilbage, kan du vælge at få 2 dage overført og 3 dage udbetalt.

I sådan et tilfælde skriver du 3 dage under ”Særlige feriedage til udbetaling".
De resterende dage, som du kan se i slutsaldo i kolonnen "Særlige feriedage til overførsel" bliver automatisk overført, når du og din personaleleder har godkendt din april måned.

Vær opmærksom på, at både udbetaling og/eller overførsel af særlige feriedage først kan udbetales/overføres, når din leder også har godkendt din april måned.

Overførsel og udbetaling af særlige feriedage skal altid aftales med din leder først.

Forrige Vejledning Fravær - sygdom, ferie og rapporter
Næste Vejledning Afslutning af ferieåret - samtidighedsferie
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os