Gem et dokument fra Word, Excel eller Powerpoint på en sag

Senest opdateret

Det er muligt at gemme i Sag og Dokument direkte fra dit dokument i Word, Excel eller PowerPoint

1. Åbn dokumentet, du vil gemme

Begynd med at åbne det dokument, du vil gemme i Sag og Dokument. Tryk herefter på knappen: ”Gem”.

Gem et dokument fra Word, Excel og Powerpoint på en sag (Vejledning) - Word

2. Gem på en sag

Skriv et søgeord for sagsmappen i søgefeltet og vælg derefter den sagsmappe, som dokumentet skal gemmes på. Alternativt kan du klikke direkte til sagen eller sagsmappen, hvis du har gemt den som favorit.

Vælg den sag i sagsmappen, som dokumentet skal gemmes på

Tryk på ”Dokumenter”.

Omdøb dokumentet så det får en sigende titel

Gem dokumentet på sagen.

Forrige Vejledning Gem en vedhæftet fil fra en mail
Næste Vejledning Gem dokumenter fra skrivebord eller drev på en sag
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os