Gem dokumenter fra skrivebord eller drev på en sag

Senest opdateret

Der er to muligheder, når du ønsker at lægge et eller flere dokumenter på en sag. Du kan enten uploade dokumentet direkte på sagen, eller du kan trække filen ind på sagen.

1. Upload dokumenter på sagen

Når du skal uploade et dokument til en sag, skal du starte med at fremsøge sagen. Se evt. vejledning til fremsøgning af sagsmappe, sag og dokument.

Når du står på sagen, du ønsker at uploade dokumentet på, skal du klikke på "upload"

Herefter klikker du på "Gennemse" og vælger det dokument, du ønsker at uploade.

Når du klikker på "OK", vil dit eller dine dokumenter blive lagt på sagen.

2. Træk dokumenter på sagen

Når du skal trække et dokument fra skrivebordet eller et drev til en sag, skal du starte med at fremsøge sagen. Se evt. vejledning til fremsøgning af sagsmappe, sag og dokument.

Du markerer herefter dokumentet eller dokumenterne på computerens filplacering, og holder musetasten inde mens du trækker dem over i sagen.

Herefter vil dokumentet ligge på sagen.

Det er muligt at vælge flere dokumenter ved at holde ctrl-knappen inde, og klikke på de dokumenter, du ønsker at lægge på sagen, uanset om du uploader eller trækker filerne ind.

Forrige Vejledning Gem et dokument fra Word, Excel eller Powerpoint på en sag
Næste Vejledning Gem til Sag og Dokument fra Outlook webmail
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os