Hvordan ændrer jeg mit Adobe ID fra en UCC/ Metropol mail til min KP mail?

Senest opdateret

1. Gå til Adobe.com og "fortsæt til  Denmark"

Denne side kommer kun frem hvis du ikke har besøg Adobe.com før.

2. Vælg "Log på"

Tryk på "LOG PÅ"

3. Log på med din Metropol/UCC konto

4. Klip på det blå ikon og vælg: "Adobe-konto"

5. Klik på: "Profil"

6. Rul ned på siden til "Primær E-mail" og klik på: "Skift"

7. Du skal nu bekræfte din konto ved at indtaste din adgangskode til dit Adobe ID ok klikke: "Log på"

8. Skriv nu din KP mail og klik på: "Gem"

9. Din mail er nu ændret

10. Log nu af ved at klikke på det blå ikon og vælge: "Log af"

11. Log nu på med din nye KP mailadresse

Forrige Vejledning Hvordan installerer jeg programmer via Adobe Creative Cloud?
Næste Vejledning Eduroam på Københavns Professionshøjskole
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os