Hvordan opretter jeg et Adobe ID?

Senest opdateret

For at gøre brug af Adobes programmer skal du oprette et Adobe ID med din mailadresse fra KP ([email protected]).

Klik på hvert af de underliggende punkter for at se en detaljeret beskrivelse.

1. Gå til Adobe.com og "fortsæt til  Denmark"

Denne side kommer kun frem hvis du ikke har besøg Adobe.com før.

2. Vælg "Log på"
Tryk på "LOG PÅ"
3. Vælg "Få et Adobe-id"
Vælg "Få et Adobe-id"
4. Udfyld formularen: "Tilmeld dig"
Udfyld formularen
  1. Indtast dit fornavn
  2. Indtast dit efternavn
  3. Indtast din mail hos Københavns Professionshøjskole - (dine initialer)@kp.dk
  4. Indtast en adgangskode
  5. Vælg "Danmark"
  6. Indtast din fødselsdag
  7. Slut af med at trykke "Tilmeld dig"
Sådan ser en korrekt udfyldt formular ud:
Sådan ser en korrekt udfyldt formular ud
Når du har gennemført oprettelsen, føres du tilbage til forsiden.

Næste Vejledning Hvordan bekræfter jeg mit Adobe id?
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os