Hvordan installerer jeg Adobe Creative Cloud?

Senest opdateret

Der er brugere i Københavns Professionshøjskole som skal bruge produkter fra Adobe Creative Cloud.

Hvis du er en af dem, skal du henvende dig via Basen Din leder skal godkende indkøb af Adobe programmerne. Du skal oprette et Adobe ID inden du kan få adgang.

Hvis du har et Adobe ID fra UCC eller Metropol skal det ændres til at relatere til din KP mailadresse.
Se denne vejledning: Hvordan ændrer jeg mit Adobe ID fra en UCC/ Metropol mail til min KP mail?

Når du har modtaget en mail fra Adobe hvor din adgang er godkendt  kan du følge denne vejledning i installation af Adobe Creative Cloud.

Klik på hvert af de underliggende punkter for at se en detaljeret beskrivelse.

1. Du har modtaget en mail med godkendelse til Adobe Creative Cloud. Klik på linket: "Kom godt i gang"

Åbn en browser og download program

Et direkte link til download siden: https://www.adobe.com/dk/creativecloud/desktop-app.html

Log på med dit Adobe ID

3.     Skriv dit Adobe id her

4.     Skriv din adgangskode til dit Adobe ID her

5.     Tryk herefter på "LOG PÅ"

Inden du kan downloade programmet skal du vælge:

  1. Vælg fra rullepanelet dit erfaringsniveau med Adobe Creative Cloud
  2. Vælg fra rullepanelet den titel der passer bedst på din funktion
  3. Vælg fra rullepanelet: "Kun mig selv"
  4. Klik på: "Fortsæt"

Alt efter hvilken browser du bruger sker der forskellige ting. Chrome downloader automatisk til mappen "Overførsler". Firefox afhænger af hvilke indstillinger du har valgt og IE kommer der en gul fane for neden i browservinduet hvor du vælger hvor du vil gemme filen eller bare "Kør"

Når filen er downloadet starter installationen.

Når programmet er downloaded starter installationen.

Alt efter hvilken browser du benytter og hvilke valg du har truffet starter installationen når filen er downloaded. Hvis ikke den starter automatisk skal du finde den fil du downloadede og dobbeltklikke på den.

Når installationen er slut ser det sådan ud:

Nu skal du bekræfte dit Adobe id

Du kan se hvordan du bekræfter dit Adobe id her: Hvordan bekræfter jeg mit Adobe id?

Forrige Vejledning Hvordan logger jeg ind på Adobe Acrobat DC?
Næste Vejledning Hvordan installerer jeg programmer via Adobe Creative Cloud?
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os