Hvordan installerer jeg programmer via Adobe Creative Cloud?

Senest opdateret

Se vejledningen i at installere Adobe Creative Cloud her:

Hvordan installerer jeg Adobe Creative Cloud?

Klik på hvert af de underliggende punkter for at se en detaljeret beskrivelse.

Start Adobe Creative Cloud
Start Adobe Creative Cloud
Log på med dit Adobe ID
Log på med dit Adobe ID
  1. Indtast din Adobe id
  2. indtast din adgangskode til dit Adobe ID
  3. Tryk herefter på "LOG PÅ"
Du er nu logget på Creative Cloud og kan nu installere de forskellige Adobe programmer du skal bruge
  1. Vælg fanebladet Apps
  2. For at installere et program, så vælg "Installer eller opdater et program" Du kan kun vælge de programmer du har fået licens til
Når du trykker på "Installer" bliver du videresendt til denne side

Tryk på "Fortsæt"

Du kan følge nu installationsprocessen for hvert enkelt program

Du kan nu finde de installerede programmer i programoversigten i Start-menuen
Du kan nu finde de installerede programmer under "Alle programmer" i Start-menuen

Vejledning udarbejdet af Mette Hagen og Henrik Abildgaard 25. april 2018

Forrige Vejledning Hvordan installerer jeg Adobe Creative Cloud?
Næste Vejledning Hvordan ændrer jeg mit Adobe ID fra en UCC/ Metropol mail til min KP mail?
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os