Hvordan logger jeg ind på Adobe Acrobat DC?

Senest opdateret

Klik på hvert af de underliggende punkter for at se en detaljeret beskrivelse.

1. Start programmet Adobe Acrobat DC for første gang
2. Du skal nu logge på med dit Adobe id
3. Indtast dit Adobe id og adgangskode
  1. Skriv dit Adobe id her
  2. Sklriv din adgangskode til dit Adobe id her
  3. Klik nu på_ "log på"
4. Accepter nu Adobe-softwarelicensaftale
5. Klik på: "Fortsæt"
6. Hvis ikke du allerede har gjort det, skal du nu bekræfte dit Adobe id
  1. Du skal nu finde din "Bekræft din e-mail adresse" mail du fik fra Adobe. Her i findes et link du skal klikke på:

2.     Når du har klikket på linket i mailen kommer du til denne hjemmeside:

3.     Du kan nu klikke på: "Kontrollér igen, og fortsæt"

7. Du skal nu gøre Adobe Acrobat til standard program for pdf filer
  1. Klik først på: "OK"
  2. Klik herefter på: "Fortsat"
  3. Vælg nu Adobe Acrobat DC
  4. Klik nu på: "Benyt nu dette program som standard"
  5. Afslut ved at klikke på: "OK"

Vejledningen er udarbejdet af Mette Hagen og Henrik Abildgaard 25. april. 2018

Cloud

Forrige Vejledning Hvordan bekræfter jeg mit Adobe id?
Næste Vejledning Hvordan installerer jeg Adobe Creative Cloud?
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os