Download materiale i en zip-fil

Senest opdateret

I denne vejledning kan du se, hvordan du kan downloade alt materiale fra et rums ressourcer, som du efterfølgende kan tilbyde de studerende i en zip-fil, fx til brug efter en eksamen. Filer der er lavet i et af Itslearnings værktøjer, kan ikke hentes, da formatet ikke kan overføres. Det er kun filer fra Word og PDF samt billeder, videoer og lydfiler, der kan downloades i en zip-fil.

1. Tilgå fanen 'Ressourcer'. I overblikket over rummets mapper kan du vælge de mapper, du gerne vil hente som zip-fil
  1. Tilgå fanen 'Ressourcer'
  2. I overblikket over rummets mapper kan du vælge de mapper, du gerne vil hente som zip-fil
2. Tryk på 'Handling' og vælg 'Hent'
  1. Tryk på 'Handling'
  2. Vælg 'Hent'
3. Når zip-filen er færdig, kan du tilgå den nederst i højre hjørne af skærmen. Når du klikker på 'Hent', overføres filen til din computer

Forrige Vejledning Status og opfølgning & 360°-rapporter
Næste Vejledning Rummets medier - video.kp.dk i Itslearning
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os