Print fra din egen Windows computer

Senest opdateret

Beskrivelse af hvordan du kan udskrive fra din egen Windows pc.

1. Gå til https://print.kp.dk og tryk på: "KP OnlinePrint til Windows"

KP OnlinePrint til MacOS kommer senere

2. Gem nu installationsfilen på din computer

3. Afvent at computeren klargør installationen

4. Tryk på: "Næste"

5. Tryk på: "Installer"

6. Tillad at KP OnlinePrint.exe foretager ændringer på din enhed ved at trykke: "Ja"

Billede - Google Fotos – Google Chrome

7. Afvent at installationen gøres færdig

8. Når installationen er gennemført, tryk på: "Færdiggør"

9. Du kan nu printe fra f.eks. Word

10. Vælg printeren: "KP OnlinePrint (1) og tryk (2) "

11. Første gang du bruger KP OnlinePrint, skal du logge på med brugernavn (initialer eller studienummer) (1) og adgangskode (2) og trykke: "LOGON" (3)

12. Udskriftjobbet behandles

13. Udskriftjobbet er nu sendt og du kan hente det i en printer på en KP adresse

Printserveren gemmer dit print i 48 timer inden det bliver slettet.

2 Kommentarer

Marcus Dietrich

Er det muligt at tilføje KP Print til en chromebook?

Henrik Abildgaard

Nej ikke på samme måde som der er til Windows og Mac. Du må gå til http://https://print.kp.dk/ og logge på her.
Se mere her: https://vejledninger.kp.dk/m/92371/l/1165879-print-via-https-print-kp-dk

Forrige Vejledning Indsæt penge på din printkonto
Næste Vejledning Print fra din egen Mac computer
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os