Print fra din egen Mac computer

Senest opdateret

Beskrivelse af hvordan du kan udskrive fra din egen Windows pc.

1. Gå til https://print.kp.dk og tryk på: "KP OnlinePrint til MacOS"

2. Gem nu installationsfilen på din computer ved at trykke på: "Tillad"

3. Åbn filen fra mappen: "Overførsler"

Print

4. Klik på filen for at markere den

Print

5. Hold Ctrl-tasten nede og tryk på filen og vælg: "Åbn"

KINGSTON (D:)

6. Tryk på: "Åbn"

KINGSTON (D:)

7. Tryk nu på: "Fortsæt"

8. Skift placering eller tryk på: "Installer"

Print

9. Indtast din adgangskode til Mac'en (1) og tryk: "Installer software" (2)

Print

10. Afvent at computeren færdiggør installationen

Print

11. Når installationen er slut: Tryk på: "Luk"

Print

Du skal nu vælge om du vil gemme eller slette installationsfilen

Print

12. Du kan nu printe fra f.eks. Word

13. Vælg printeren: "KP OnlinePrint (1) og tryk (2) "

14. Første gang du bruger KP OnlinePrint, skal du logge på med brugernavn (initialer eller studienummer) (1) og adgangskode (2) og trykke: "Udskriv" (3)

15. Du kan nu hente dit print på en hvilken som helst KP printer

Forrige Vejledning Print fra din egen Windows computer
Næste Vejledning Print fra et USB-drev
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os