Hent Teams-app'en til Mac

Senest opdateret

App'en Teams er ikke præinstalleret på din Mac. Vi anbefaler, at du bruger app'en i stedet for at bruge Teams-online via office.com. Du skal derfor hente og installere den. Du kan se her, hvordan du gør.

1. Gå til office.com og log på

2. Skriv din KP-mailadresse og tryk "Næste"

3. Du føres til KP's loginside. Skriv din adgangskode (1) og tryk "Log på" (2)

4. Der bliver sendt en anmodning til din telefon, som du skal godkende

5. Svar "Ja"

Du skal nu svare: "Ja"

6. Start "Teams"

7. Tryk på "Download app"

8. Tryk på "Download Teams"

9. Tillad overførsel

10. Når overførslen er slut, skal du åbne "Finder" og dobbeltklikke på "Teams_osx.pkg"

11. Tryk på "Fortsæt"

12. Tryk nu på "Installer"

13. Du skal godkende installationen med Touch ID eller ved at bruge adgangskode

14. Når du har godkendt med Touch ID eller adgangskode, skal du trykke "Installer software"

15. Når installationen er slut, skal du trykke: "Luk"

16. Vælg nu om du vil bevare eller slette installationsprogrammet

17. Åbn nu "Finder" og tryk på "Microsoft Teams"

18. Skriv din KP-mailadresse (1) og tryk "Log på" (2)

19. Skriv din mailadresse en gang til (1) og tryk "Næste" (2)

20. Du bliver nu sendt videre til KP's loginside, og her skriver du din adgangskode igen (1) og trykker "Log på" (2)

21. Du har nu åbnet din Teams-app

Forrige Vejledning Få notifikationer (meddelelser) fra Teams
Næste Vejledning Hvis du ikke har Teams-knappen i Outlook
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os