Opret målgrupper (Mærker)

Senest opdateret

Det kan være ret praktisk at oprette flere målgrupper hvis man skal adressere meddelelser kun til en del af teamet.

Det betyder ikke at andre ikke kan se meddelelser i teamet men at der kan justeres i notifikationer til disse brugere.

Du kan kun oprette målgrupper hvis du står som ejer af teamet.

Klik på de tre prikker ud for det aktuelle team du er ejer af (1) og vælg "Administrer mærker" (2)

Vejledninger (Office 365 Udvikling) | Microsoft Teams

Tryk på: "Opret mærke hvis du vil oprette et nyt mærke"

Generel (TST - ISE – SPU T86) | Microsoft Teams

Giv mærket et navn

Tilføj nu brugere til det nye mærke ved at begynde at skrive deres navn. Tryk på det navn du vil tilføje

og tryk på: "Opret"

Tilføj og fjerne brugere fra eksisterende mærker

Tryk på fanebladet: "Alle mærker" (1) og tryk på det mærke du vil tilføje eller fjerne medlemmer til (2)

Tilføj medlemmer ved at begynde at skrive deres navne her (1) eller tryp på de tre vandrette prikker (2) og vælg: "Fjern" (3)

Forrige Vejledning Lav et nyt indlæg i en kanal i Teams
Næste Vejledning Opsæt meddelelser (notifikationer) for Teams på Android
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os