Opsætning af kanaler og teams

Senest opdateret

Her er et par måder, du kan opsætte dine Teams på, så du nemmere kan finde frem til de Teams og kanaler, som er vigtigst for dig at følge med i.

Flyt rundt på rækkefølge af teams
  1. Tryk på et team, og træk det til en anden placering
Generel (TST - ISE – SPU T86) | Microsoft Teams
  1. Slip, når det er på den rigtige plads
  1. Rækkefølgen er nu ændret
Gør en skjult kanal synlig

Hvis der er en kanal, som du ikke kan finde, kan den være skjult. Du kan finde den frem og gøre den synlig, så du kan følge med i den.

  1. Tryk på "Skjulte kanaler"
  2. Tryk herefter på "Vis" ud for den kanal, du vil have vist
  1. Kanalen bliver nu vist
1. Studieår (TST - ISE – SPU T86) | Microsoft Teams
Favoriser (Fastgør) en kanal
  1. Tryk på de tre prikker ud for kanalen
  2. Tryk på "Fastgør"
3. Studieår (TST - ISE – SPU T86) | Microsoft Teams
  1. Kanalen vil nu ligge øverst

Forrige Vejledning Hvis du ikke har Teams-knappen i Outlook
Næste Vejledning Opret en chat - sådan skriver du direkte til andre - enkeltvis eller grupper - og svarer tilbage
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os