Opret fil via Templafy og upload til Teams

Senest opdateret

Hvis du ikke har mappen i stifinder kan du gøre sådan bruge denne metode til at få filen i Teams.

Åbn Word og opret et nyt dokument fra en Templafy skabelon
  1. Hvis du vil se en oversigt over alle Københavns professionshøjskoles skabeloner skal du trykke på: "Find skabelon"
Dokument2 - Word
  1. Du kan vælge fra listen f.eks. "Brev" eller
  2. Søge efter en skabelon
  3. Når du har valgt: "Tryk: Næste"
Templafy
  1. Hvis du har et sagsnummer (i SOD), så skriv det her
  2. Tryk: "Åbn i Word"
Templafy
Gem det på skrivebordet
Desktop
Gå til dit team i Teams app'en og tryk på den kanal du vil uploade filen til
  1. Vælg kanal
  2. Tryk på: "Filer"
4. Arbejdsmiljø og trivsel (TST - ISE – SPU T86) | Microsoft Teams
Træk filen fra skrivebordet til Teams og slip
  1. Træk fra skrivebordet
  2. Slip i Teams

Filen er nu uploaded til dit team. Hvis det er en stor fil kan det tage et stykke tid før den er der:

Forrige Vejledning Kopier/flyt filer til ekstern placering
Næste Vejledning Del mapper/filer fra Teams via et link
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os