Gendan filer/mapper fra papirkurv i Teams

Senest opdateret

Hvis nogen er kommet til at slette nogle mapper eller filer i Teams, kan du gendanne dem fra teamets papirkurv. Filer og mapper bliver liggende i papirkurven i 90 dage, efter de er slettet.

1. Åbn teams, og find det team, hvor filen lå, og tryk på "Generel"

2. Studieår (TST - ISE – SPU T86) | Microsoft Teams

2. Tryk på "Filer"

Generel (TST - ISE – SPU T86) | Microsoft Teams

3. Tryk på "Åbn i SharePoint"

4. Tryk på "Papirkurv"

TST - ISE – SPU T86 - Papirkurv – Google Chrome

5. Markér de filer eller den mappe, du vil gendanne

6. Tryk på "Gendan"

OBS! Hvis du gendanner enkelte filer, bliver de mapper som filerne lå i, også gendannet - dog uden andre filer end dem du gendanner.

Hvis du gendanner en mappe, bliver hele mappen, inklusive alle dens filer, gendannet.

7. Filerne eller mappen kan nu ses i det team og den kanal, hvor de blev slettet fra

Forrige Vejledning Sådan søger du efter filer i Teams
Næste Vejledning Tilføj Microsoft 365 konto til Adobe Reader DC
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os