Optag et Teams-møde

Senest opdateret

Det er muligt at optage et teamsmøde til evt. senere brug.

1. Når mødet er i gang, Tryk på de tre vandrette prikker (1) og vælg: "Start optagelse" (2)

Dennis, Katrine Bagge, +4 | Microsoft Teams

2. Du optager nu mødet

3. Stop optagelsen ved at trykke på de tre vandrette prikker (1) og vælg: "Stop optagelse" (2)

4. Optagelsen vil være tilgængelig i chatten (1) for alle mødedeltagere. Tryk på optagelsen (2) for at se den

5. Optagelsen åbner i en browser og kan nu afspilles

6. Optagelsen gemmes i din OneDrive i mappen "Optagelser" som en fil, der er delt med alle mødedeltagere

Optagelser - OneDrive – Google Chrome

Forrige Vejledning Sikring af Teams-møder
Næste Vejledning Brug lobby (venteværelse) i Teams-møder
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os