Genvejstaster

Senest opdateret

De gængse genvejstaster for at arbejde med tekst, såsom Ctrl+S, Ctrl+Z, Ctrl+C, Ctrl+V og Ctrl+X i Windows, understøttes i esas. Specifikt for esas, kan man bruge Ctrl+Shift+S til at gemme en post og åbne en ny. Alt+S gemmer og lukker den nuværende visning, så man vender tilbage til den forrige side.

Det er også muligt at navigere i esas ved hjælp af genvejstaster. Ctrl+Shift+2 aktiverer pilen for relateret visning og Ctrl+Shift+3 aktiverer esas-logoet i skærmbilledets øverste venstre hjørne. Oversigt over genvejstaster for samlet overblik over genvejstaster.

1. Oversigt over genvejestaster

Taster Genvej
Ctrl+S Gem entitetspost
Ctrl+Z Fortryd indtastning af ikke-gemte værdier i et felt
Ctrl+C Kopier
Ctrl+V Indsæt
Ctrl+X Klip
Ctrl+Shift+S Gem en entitetspost og åbn en ny
Alt+S Gem og luk entitetspost
Ctrl+Shift+2 Aktiverer pilen for relateret visning
Ctrl+Shift+3 Aktiverer esas-logoet i skærmbilledets øverste venstre hjørne
Backspace-tasten Aktiver markering
Tabulator-tasten Vælg næste menupunkt til højre
Shift+Tabulator Vælg næste menupunkt til venstre

Forrige Vejledning esas-ordbog
Næste Vejledning Opfølgninger
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os