Dynamisk ark (erstatning for S313) (VU)

Senest opdateret

Klik på ”tragten” vælg ”Ansøgninger” klik på ”Gemte visninger”

KUN første gang gøres dette:

Klik på (klik på linket): (hvis du ikke har denne søgning må du bede om at få den)

Klik på ”Gem som” (og navngiv den efter eget ønske)

Nu er søgningen din, du kan derfor tilrette den (tilføje/slette) så du på sigt får den oversigt du bedst kan lide. Denne her er et oplæg fra vores side.

1. Indtast PUE nummer

2. Klik nu på ”Resultater”

Du får nu en oversigt over alle tilmeldinger på den valgte PUE.

Du kan direkte i billedet klikke på ”Ansøgeren” (markeret med rød herunder) Du kommer ind på ansøgerens informationer og du kan denne vej åbne fx ansøgningen åbner. Her kan du lave din sagsbehandling, når du vender tilbage til denne oversigt, følger dine ændringer med (fx status, bemærkninger mv.)

Du får alle ansøgninger frem og kan se fx deres sagsbehandlingsafgørelse yderst til højre (Aktiv, inaktiv, lettet)

2. gang og fremover

Klik igen på tragten, søg efter ”Ansøgninger”, klik på ”Gemte visninger”.

Du vælger fremover den, du selv navngav.

Forrige Vejledning Merit (ÅU) uden eksisterende PUE (VU)
Næste Vejledning Flettefil til e-Boks-breve (VU)
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os