Få e-mail påmindelser

Senest opdateret

Hvis du ikke er på Itslearning så ofte, men stadig gerne vil vide, hvis du får beskeder på platformen, eller der er nye afleveringsopgaver, nyheder, opslag  eller nyt i din ePortfolio, kan du sætte Itslearning op til at sende dig e-mail påmindelser.

Bemærk i øvrigt at Itslearning-app'en tilbyder at sende push-beskeder til din telefon om nye beskeder.

OBS: Er du studerende sendes påmindelserne til din studiemail.

1. Klik på dit navn øverst til højre og tryk på 'Dine indstillinger'
  1. Klik på dit navn øverst til højre
  2. Tryk på 'Dine indstillinger'
IT service - arbejdsmøde | Microsoft Teams
2. Vælg 'Beskeder'for at administrere beskeder i Itslearning
itslearning – Google Chrome
3. Sæt flueben ud for de nye aktiviteter du vil have e-mail om og tryk 'Gem'. Tryk så på 'Aktiver' og dernæst 'OK'for at bekræfte dine indstillinger. Du vil nu få en e-mail hver gang der er nyt i de valgte kategorier
  1. Sæt flueben ud for de nye aktiviteter du vil have e-mail om
  2. Tryk 'Gem'
  3. Tryk så på 'Aktiver
  4. Dernæst 'OK' for at bekræfte dine indstillinger. Du vil nu få en e-mail hver gang der er nyt i de valgte kategorier
4. Vælg nu 'Beskeder via e-mail' for at modtage beskederne i Itslearning via e-mail
5. Vælg nu hvor hyppigt du vil modtage beskeder og husk at trykke 'Gem' for at aktivere e-mails ved nye beskeder
  1. Vælg nu hvor hyppigt du vil modtage beskeder
  2. Tryk 'Gem' for at aktivere e-mails ved nye beskeder
6. Du vil nu få en mail med det interval du har valgt, hvis der er nye beskeder i Itslearning

Forrige Vejledning Rummets medier - video.kp.dk i Itslearning
Næste Vejledning Beskeder
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os