Del undervisningsplanen med en ekstern

Senest opdateret

Det er ofte set at undervisere ønsker at dele fx med en censor, hvad der har været gennemgået med et hold i et semester op til eksamen.

Denne vejledning viser, hvordan planen i Itslearning kan deles med en eksterne personer.

1. Gå til Indstillinger for planer og aktiver anonym adgang
  1. Tilgå det relevante rum og klik på 'Planer'
  2. Klik på de tre prikker øverst i højre hjørne
  3. Klik på indstillinger for planer

Sæt flueben i "Aktiver anonym adgang"

3. Gem

Husk at klikke "Gem" på siden i bunden.

Forrige Vejledning Kopier din undervisningsplan til et andet rum
Næste Vejledning Teksteditor
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os