Opslag

Senest opdateret

Opslag bruges til at dele information som fx tekst, links, video m.m., og er en god måde at dele viden, skabe dialog på, som kan styrke læringsfælleskaber i rum. Opslag vises på rummets Oversigt samt Startside. Deltagere kan kommentere på opslag og undervisere kan vælge at lade studerende lave opslag. Opslag og kommentarer giver notifikationer.

I denne vejledning gennemgår vi:

1. Lav et opslag

Opslag oprettes i Rum under Oversigt

1. Skriv din tekst her - du kan også indsætte links til websider, videoer eller andet.
2. Klik "Tilføj opslag", og opslaget bliver slået op på væggen og deltagerne notificeres.

Alternativer
3. Vælg en Ressouce eller en Aktivitet fra rummets ressourcer. Dette er smart, hvis du vil fremhæve noget, som er særligt relevant på et givent tidspunkt.
4. Vælg et billede
5. Indstillinger giver mulighed for at
  - deaktivere/aktivere kommentarer
  - oprette en kopi af opslaget i flere rum
  - udgive opslaget på et bestemt tidspunk

Du kan indsætte et link til en webside/video og itslearning vil vise indholdet, hvorefter du kan slette linket igen og indholdet vil stadig fremgå uden linket.

2. Tillad studerende at lave opslag/slå kommentarer fra

Ved at lade de studerende lave opslag og kommentere, kan du understøtte videndeling og styrke det faglige læringsfællesskab. Du kan også slå kommentarer fra.

2.1. Klik på tandjulet (1). Her kan du vælge om studerende skal kunne lave opslag (2) og du kan vælge at deaktivere kommentarer ved at sætte flueben (3). Klik derefter på gem (4)

Forrige Vejledning Beskeder
Næste Vejledning Kom i gang med planer
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os