Kopier en ressource eller aktivitet til et andet rum

Senest opdateret

Denne vejledning gennemgår, hvordan du kopierer en ressource eller aktivitetet fra et rum til et andet. Du skal være tilmeldt begge rum, før du kan kopiere mellem rummene.

1. Videoinstruktion
2. Kopier din ressource eller aktivitet
2.1. Tilgå ressourcefanen (1), og den mappe, hvori ressourcen/aktiviteten er (2). Markér det element, du vil kopiere til et andet rum (3)
2.2. Udfold drop-down menuen 'Handling' (1), og vælg 'Kopier til' (2)
2.3. Vælg det rum, du vil kopiere elementet til (1), og vælg derefter hvilken mappe, du vil placere elementet i (2). Tryk på 'Kopier' (3)
3. Tilføj elementet til din plan
3.1. Tilgå rummet, som du har kopieret elementet til, og vælg den plan, du vil lægge ressourcen eller aktiviteten i. Klik på 'Tilføj' (1), og vælg 'Rum' (2)

Når du er har kopieret et element, så befinder det sig i den valgte ressourcemappe. Nu kan du tilføje elementet til din plan.

3.2. Tilgå den mappe, du har kopieret elementet til, udfold mappen på pilen (1), og sæt flueben ved det (2). Vælg 'Tilføj' (3). Nu har du 'trukket' kopien af elementet ind i din plan

Forrige Vejledning Side
Næste Vejledning Afleveringsopgave
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os