Rummets medier - video.kp.dk i Itslearning

Senest opdateret

Hvis du vil dele videoer med deltagerne fra et rum i Itslearning, så kan du gøre det via 'Rummets medier'. Her har du mulighed for at indhente videoer fra dine medier på video.kp.dk, eller du kan uploade videoer direkte i Itslearning til rummets medier.
Deltagerne i rummet kan alle bidrage til rummets medier, og kan til hver en tid tilgå medierne via Itslearning fra browser. Rummets medier kan ikke tilgås fra Itslearnings app.

I denne vejledning gennemgår vi:

1. Tilgå rummets medier

1.1. Find det rum, som du gerne vil se rummets medier for, og klik på menuen 'mere'. Klik dernæst 'Rummets medier'

  1. klik på menuen 'mere'
  2. Klik dernæst 'Rummets medier'
2. Tilføj en video til rummets medier

2.1. Du kan nu se rummets mediegalleri. Klik på 'Add Media' for at tilføje en video til rummets medier

2.2. Her får du et overblik over de videoer, som du har uploadet til video.kp.dk. Du kan markere den eller de videoer, som du vil tilføje til rummets medier og publicere dem

  1. Markér den eller de videoer, som du vil tilføje til rummets medier
  2. Tryk publish

2.3. Hvis du vil tilføje en ny video til rummets medier, som du ikke i forvejen har på video.kp.dk, kan du uploade den ved at klikke på 'Add new' og vælge 'Media upload'

  1. Klik på 'Add new'
  2. Vælg 'Media upload'

2.4. Træk videofilen ind over feltet eller klik på 'Choose a file to upload', og find filen i dit filarkiv.

2.5. Filen bliver nu uploadet, og du kan give videoen en titel, en beskrivelse, tagge den og gemme videoen

  1. Titel
  2. Beskrivelse
  3. Sætte tags
  4. Gem

2.6. Din video er nu tilføjet til rummets medier, og alle deltagere i rummet kan se videoen via rummenuen 'Rummet medier'.

3. Tilføj en video fra rummets medier til en plan

Via teksteditoren, som findes i de fleste af Itslearnings værktøjer, kan du tilgå rummets medier og indlejre videoer herfra. Det gælder eksempelvis i note-, side- og testværktøjet, afleverings- og arbejdsopgaven samt diskussionsforum. Derudover kan du også benytte teksteditoren i planens beskrivelsesfelt.

3.1. Tilgå teksteditoren i beskrivelsesfeltet via planen eller et værktøj som indeholder Itslearnings teksteditor

3.2. Via ikonet der ligner en puslespilsbrik, kan du indlejre et medie

3.3. Du kan enten indlejre en video fra dine medier eller fra rummets medier. Du kan tilføje en ny video, og vælge hvilken du vil indlejre

  1. Dine medier
  2. Rummets medier
  3. Tilføj ny video

3.4. Når en video er indlejret, kan du og rummets deltagere afspille den direkte i Itslearning

Forrige Vejledning Download materiale i en zip-fil
Næste Vejledning Få e-mail påmindelser
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os