Besked fra KP Bibliotek ang. litteraturliste

Senest opdateret

Hvis KP Biblioteket har skrevet en besked til en af dine litteraturlister eller en til reference på en litteraturliste, så vil der blive sendt en besked til din KP-mail.

En notifikation knytter sig til en litteraturliste og ikke en individuel underviser (bidragsyder). Er du tilknyttet en litteraturliste vil du derfor modtage en notifikation, også selvom det ikke er dig der oprindeligt oprettede den pågældende reference.

1. Klik på linket i mailen (1)

1.1. Du vil blive sendt til litteratur.kp.dk.

2. Klik på klokken i øverste højre hjørne.

2.1. Du vil nu få vist en oversigt over alle dine notifikationer.

3. Notifikationsoversigten

3.1. Den øverste notifikation (1) viser, at biblioteket har skrevet en kommentar til  ”Medieanalyse - på flere måder", som findes på litteraturlisten REEL's testrum.

3.2. Klik på referencens titel for at læse kommentaren (2).

4. Du får nu vist selve referencen.

4.1. Klik på "Dialog med biblioteket" (1) for at læse bibliotekets besked (2). Du har mulighed for at skrive et svar/kommentar tilbage i nederste teksboks (3). Klik herefter på "Send" (4)

Du kan altid få hjælp af Basen ved at oprette en sag på basen.kp.dk.

Forrige Vejledning Artikler fra InfoMedia
Næste Vejledning Sådan sørger du for, at litteraturlisten kan tilgås via Itslearning-appen
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os