Tilmeldingsformular

Senest opdateret

Itslearnings værktøj 'Tilmeldingsformular', kan bruges til mange forskellige formål. Eksempelvis kan man bruge den til, at de studerende skal vælge hvad de vil arbejde med, gruppedannelse eller tilmelding til vejledning.

1. Opret en tilmeldingsformular
1.1. Tilgå en plan og klik 'Tilføj' (1) under Ressourcer og aktiviteter og vælg 'Vis alle' (2)
1.2. Under Aktiviteter skal du nu klikke på 'Tilmelding' (1)
1.3. Giv din tilmelding en overskrift (1) og en beskrivelse (2). Du ændrer overskriften ved at trykke på teksten eller blyanten ud for.
1.4. Du skal nu indskrive de valgmuligheder, som de studerende kan vælge. Sæt flueben øverst ved 'Valg' (1), hvis du ønsker at alle mulighederne skal være aktive. Hvis kun nogle skal være aktive, kan du vælge dem enkeltvis. Ved 'Tilføj ny valgmulighed' (2) tilføjer du flere, hvis du ønsker dette. Sæt de ønskede indstillinger (3) og vælg hvor mange valgmuligheder de studerende kan vælge (4)
1.5. Angiv de ønskede indstillinger for tilmeldingsformularen (1), og tryk 'Gem' (2).
1.6. Du kan nu se tilmeldingens informationer, og du kan trykke 'kryds' i vinduet (1).
2. Besvar tilmelding (set som en studerende)
2.1. Tilmeldingen er både synlig i rummets planer, og på rummets oversigt.
2.2. Den studerende kan tilgå tilmeldingen og starte registreringen af sit valg.
2.3. Når den studerende har bekræftet sin tilmelding, vil det fremgå for både den studerende og underviseren.
3. Tilgå besvarelser fra Planer
3.1. Vælg fanen 'Tilmeldinger', og se hvordan de studerende tilmeldinger har fordelt sig.

Forrige Vejledning Test/Quiz
Næste Vejledning Side
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os