Eduroam på Københavns Professionshøjskole

Senest opdateret

Eduroam giver studerende og medarbejdere ved Københavns Professionshøjskole trådløs adgang til Internettet.

Der er et globalt samarbejde, hvor forsknings- og uddannelsesinstitutioner giver hinandens studerende og ansatte adgang til trådløse netværk på tværs af institutionerne. Du kan dermed bruge dit KP-login til at logge på Eduroam, når du besøger et andet universitet.

Opsætning af Eduroam

Før du kan bruge eduroam, skal det installeres på dine enheder: Smartphones, tablets eller bærbare computere.

Sådan gør du

  1. Kør det lille program eduroam installer, som hentes her: eduroam installation
  2. Hvis enheden kører Android, så installer denne app fra Google Play: geteduroam
  3. Dit brugernavn er din KP studie- eller medarbejder e-mailadresse.
  4. Din adgangskode er den samme, som du bruger på KP.

Bemærk

Som bruger har du pligt til at bruge en installationspakke eller følge denne anvisning. Nogle enheder kan forbinde til eduroam uden installationspakken. Men så risikerer du at udlevere dit brugernavn og password til fremmede, fordi sikkerheden ikke er indstillet korrekt.

Hvis du er gæst på Københavns Professionshøjskole

Hvis du kommer som gæst på Københavns Professionshøjskole, kan du anvende dit login fra din egen institution til at få adgang til Københavns Professionshøjskoles trådløse netværk, forudsat at din institution er en del af roaming-projektet. På https://www.eduroam.dk/ kan du se, om dette er tilfældet.

Københavns Professionshøjskoles SSID til Eduroam er "eduroam". Sikkerhedsindstillingerne skal sættes til WPA2-Enterprise med AES-kryptering.

Forrige Vejledning Hvordan ændrer jeg mit Adobe ID fra en UCC/ Metropol mail til min KP mail?
Næste Vejledning IRIS Connect - Brugeradministration
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os