Videoanalyse på video.kp.dk

Senest opdateret

Sådan får du vist videoanalyser på video.kp.dk.

Visning af videoanalyse er en god måde at se, om dine elever eller andre ser dine videoer.

For hver video kan du se:

Besøg: Samlet antal gange, elever eller andre besøgte sider, der indeholder videoen (hvor som helst videoen er tilgængelig)

Afspilninger: Samlet antal gange studerende eller andre begyndte at afspille videoen

SE DROP-OFF: Gennemsnitlig procentdel af videoen der blev set, før seerne stoppede (ca.)

GENEMSNITLIG VISNINGSTID: Summen af ​​alle indspillede minutter set divideret med det samlede antal afspilninger

LIKES: Antal personer der har givet videoen et Like

KOMMENTARER: Samlet antal kommentarer til videoen (hvis kommentarer er aktiveret)

Sådan kan du se analyse

1. Klik på Mine Medier på video.kp.dk

2. Klik på den video du gerne vil se analyse af:

3. Klik MERE under videoen

4. Klik Analyse

5. Du kan her se analyser for videoen

6. Du kan vælge hvilket tidsinterval du gerne vil se analyse for

Forrige Vejledning Tilføj undertekster til dit medie
Næste Vejledning Upload en 360° / VR video
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os