video.kp.dk og Itslearning

Senest opdateret

Video.kp.dk kan bruges direkte fra Itslearning. Det gør det nemt og hurtigt at bruge medier i undervisningen. Her viser vi tre muligheder:

  • Rummets medier er en særlig kanal i Itslearning som kun rummets deltagere har adgang til. Her kan deltagere dele videoer med hinanden.  Rummets medier kan ikke tilgås fra Itslearnings app.
  • Du kan nemt og hurtigt indlejre medier fra Rummets medier og Mine medier i Itslearning via teksteditoren.
  • Du kan indlejre andre videoer end Rummets medier eller Mine medier fra video.kp.dk via indlejringskoden

1. Find Rummets medier

Find det rum, som du gerne vil se rummets medier for, og klik på menuen 'mere'

Tilgå 'Rummets medier'

Tilføj en video til rummets medier

Du kan nu se rummets mediegalleri. Klik på 'Add Media' for at tilføje en video til rummets medier.

Her får du et overblik over de videoer, som du har uploadet til video.kp.dk. Du kan markere den eller de videoer, som du vil tilføje til rummets medier (1) og publicere dem (2).

Hvis du vil tilføje en ny video til rummets medier, som du ikke i forvejen har på video.kp.dk, kan du uploade den ved at klikke på 'Add new' (3) og vælge 'Media upload' (4).

Træk videofilen ind over feltet eller klik på 'Choose a file to upload', og find filen i dit filarkiv.

Filen bliver nu uploadet, og du kan give videoen en titel (5), en beskrivelse (6), tagge den (7) og gemme videoen (8).

Din video er nu tilføjet til rummets medier, og alle deltagere i rummet kan se videoen via rummenuen 'Rummet medier'.

2. Tilføj en video fra rummets medier til en plan

Via teksteditoren, som findes i de fleste af Itslearnings værktøjer, kan du tilgå rummets medier og indlejre videoer herfra. Det gælder eksempelvis i note-, side- og testværktøjet, afleverings- og arbejdsopgaven samt diskussionsforum. Derudover kan du også benytte teksteditoren i planens beskrivelsesfelt.

Tilgå teksteditoren i beskrivelsesfeltet via planen eller et værktøj som indeholder Itslearnings teksteditor

Via ikonet der ligner en puslespilsbrik, kan du indlejre et medie

Du kan enten indlejre en video fra dine medier (1) eller fra rummets medier (2). Du kan tilføje en ny video (3), og vælge hvilken du vil indlejre (4).

Når en video er indlejret, kan du og rummets deltagere afspille den direkte i Itslearning

3. Indlejr medie fra video.kp.dk

Desværre er der ikke direkte adgang fra Itslearning til andres medier på video.kp.dk. Derfor skal man først finde dem på video.kp.dk og derefter indlejre dem i Itslearning via teksteditoren.

Find andres medier på video.kp.dk

Når du vil finde andres medier på video.kp.dk har du to muligheder.

1. Søg efter mediet via søgefunktionen.
2. Gå på opdagelse i offentlige videoer fra KP områder via de tre streger

3. Klik på den video du vil indlejre

4. Vælg først "Del" fanebladet under videoen
5. Vælg "Indlejr"
6. Kopier indlejringskoden i tekstfeltet - næste skridt er at indsætte koden i Itslearning.

Du kan justere videoen start- og sluttidspunkt samt størrelse - husk at kopiere koden igen efter du har justeret indstillingerne.

Indsæt indlejringskoden i Itslearning

Find det sted hvor du vil indsætte videoen og åbn teksteditoren - læs evt. mere her Teksteditor

1. Klik på "Kilde"
2. Indsæt indlejringskoden
3. Klik "Gem"

Funktionen "Kilde" gør det muligt at indætte kode i stedet for tekst. Glemmer du at vælge "Kilde" vil koden blot indsættes som tekst.

Tillykke! Videoen er nu indsat og kan ses direkte fra Itslearning.

Forrige Vejledning Søg om ejerskab på medier fra ophørt medarbejder
Næste Vejledning Indstil browser til at acceptere tredjeparts cookies
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os