Få styr på dine referencer med Mendeley

Senest opdateret

Vejledningen vedligeholdes ikke længere, da KP Bibliotek fremover supporterer Zotero.

Mendeley har en omfattede supportside med FAQ, videoer mulighed for at stille spørgsmål i mail eller chat. Vi henviser til dem, hvis du har udfordringer.

https://service.elsevier.com/app/home/supporthub/mendeley/role/mendeley.com/

Mendeley

Referenceværktøjet Mendeley bruges til at håndtere dine kilder/referencer gennem hele din uddannelse, ved at give dig et struktureret overblik og gøre det nemt at citere dine kilder. Mendeley hjælper dig med at genere litteraturlister og citationer i Word til dine skriftlige afleveringer. Du kan altså spare tid og få hjælp til at holde styr på din litteratur.

Mendeley består af forskellige dele. Nedenfor ses de dele der er nødvendige for at kunne bruge programmet.

Mendeley Online

Alle dine referencer gemmes i skyen på mendeley.com. Du kan altid få adgang til dem ved at logge ind.

Mendeley Desktop

Dette er et program du downloader og bruger lokalt på din computer. Det er her du kan arbejde med dine referencer, tjekke for dubletter og rette dem til, så de optræder korrekt i din litteraturliste.

Mendeley plugin i Word

I Word installeres et plugin, som gør at du let kan indsætte referencer fra Mendeley. Du kan indsætte referencerne i din tekst og tilslut generere en fiks og færdig litteraturliste på sekunder.

Web Importer

Web importeren assisterer dig i at hente hjemmesider, artikler og andre kilder direkte ned til Mendeley.

Forrige Vejledning Hvordan installerer jeg LäraNära offline?
Næste Vejledning Opret bruger og installation
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os