Send Digital Post (e-Boks) fra Outlook

Senest opdateret

For at sende Digital Post til e-boks skal du bruge et særligt plugin i din Outlook, der hedder "SikkerMail". Plugin'et bliver automatisk installeret på alle KP PC'er.

”Du SKAL som minimum vedhæfte ét PDF dokument, der skal være det primære, men kan godt vedhæfte flere andre dokumenter”.

”Du må ikke skrive flere modtagere ind i CC feltet eller andre felter.”

1. Start på en ny mail, skriv emne i emnefeltet (1) og vedhæft minimum ét PDF dokumenter, som modtageren skal se (2), som en kopi (3).

Ikke-navngivet - Meddelelse (HTML)

Vær opmærksom på, at emnet du skriver, bliver til emnet i beskeden som modtageren får i sin Digital Post indbakke.

2. Klik på: "Digital Post"

3. Tag stilling til om du vil have kvitteringer ved modtagelse og fejl (1). Indsæt CPR nummer (2) eller numre (3) og klik på: "Fortsæt" (4)

  1. Tag stilling til om du vil have kvitteringer ved modtagelse og fejl
  2. Klik på Fortsæt
  3. Bemærk, at mailens indhold er fjernet

Indholdet i mailen vil ikke blive sendt til digital post og du må ikke fjerne digitalpost.json filen.

  1. Tryk på Send knappen

Du SKAL vælge ét PDF dokument som det primære. Dette dokument vil blive vist direkte for modtageren, som det primære. Øvrige dokumenter vil være supplerende vedhæftninger.

4. Du er klar til at sende, klik på "Send" (1)

Bemærk at mailens indhold er fjernet. Det er således KUN muligt at sende meddelelser til modtageren vha. de dokumenter, der er vedhæftet.

Indholdet i mailen vil ikke blive sendt til digital post og du må ikke fjerne digitalpost.json filen (2).

5. Hvis du har bedt om en kvitering vil du modtage en mail:

Indbakke - HEAB@kp.dk - Outlook

6. Modtagelse

Modtageren skal gå ind på https://mit.dk, https://borger.dk eller https://e-boks.dk for at læse beskeden.

Forrige Vejledning Modtag sikker mail
Næste Vejledning Send sikkert til nogen der ikke kan modtage sikker mail
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os