Gem vedhæftede filer til Teams fra Outlook mail vha. træk og slip

Senest opdateret

1. Åbn mailen med den vedhæftede fil i Outlook

Opdatering - Forretnings It-sag - Litteratur - Behov for hjælp. Sag [ 0121-2323 ] - Meddelelse (HTML)

2. Åbn det team (1)  og den mappe under : "Filer" (2)  hvor du vil gemme filen

Generel (TST - ISE – SPU T86) | Microsoft Teams

3. Træk nu filen fra Outlook (1) til teams mappen og slip (2)

Indbakke - HEAB@kp.dk - Outlook

4. Filen er nu gemt i Teams

Forrige Vejledning Sådan forhindres Outlook i at lave en "Send og modtag" session ved afslutning
Næste Vejledning Ret din mailsignatur med Templafy (for medarbejdere)
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os