Skift Outlook over på ny mail (til private pc'er)

Senest opdateret

Denne vejledning kan anvendes af studerende eller medarbejdere på privat pc.

Fold punkterne ud nedenfor for at se mere

1. Åbn Outlook, klik på "Filer" og gå til "Kontoindstillinger" og vælg igen "Kontoindstillinger"
2. Klik nu på: "Ny"
3. Udfyld nu navn, mailadresse og adgangskode for din nye mailkonto i KP og klik: "Næste"

Der søges nu efter din nye konto:

4. Log nu på din nye mailkonto og klik på: "Udfør"
5. Du skal genstarte Outlook før ændringerne kan træde i kraft
6. Når importen er færdig kan du oprette en ny Outlook profil og slette den gamle. Gå til kontrolpanelet
7. Klik på: "Brugerkonti" og vælg: "Mail"
8. Klik nu på: "Vis profiler"
9. Klik nu på: "Tilføj" og navngiv en ny profil f.eks "Ny KP mail" og klik på: "OK"

Du har nu oprettet en ny Outlook profil og kan fjerne den gamle.

10. Markér din gamle Outlook profil og klik på: "Fjern", svar "Ja" til advarslen og herefter på: "OK" for at afslutte
11. Du har nu skiftet din Outlook til din nye mailboks i KP

Når Outlook har synkroniseret med serveren vil du også kunne se mails i din webmail

Forrige Vejledning Fjern mail konto i indbygget mail klient på Mac
Næste Vejledning Kom godt i gang med fælles postkasser og KP mail
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os