Ret din mailsignatur med Templafy

Senest opdateret

Hvis du vil ændre i din mailsignatur kan dette gøret ved hjælp af Templafy.

1. Åbn Outlook og klik på: "Rediger Email signaturer"
  1. Tryk på pilen
  2. Vælg: "Rediger"
2. Du kan redigere i disse felter:
  1. Fakultet/Område
  2. Institut/Afdeling
  3. Uddannelse/Center
  4. Titel
  5. Initialer
  6. Sprog

Felterne: Navn., Direkte telefon og Email kan ikke redigeres. Hvis det skal ændres skal du kontakte HR via Basen Online

3. Afslut ved at trykke: "Gem"

4 Kommentarer

Jan Bjerregaard

Kan man få mulighed for at sætte sit kontor nr. på signaturen?

Henrik Abildgaard

Det kan man desværre ikke, så skulle man vælge at tilføje endnu en linje til signaturen som var
et fritekstfelt, det har man valgt ikke at gøre.
Med venlig hilsen
Peter Hedekjær
Kommunikationskonsulent

Katrine Røjel

Jeg har fået geninstalleret min computer og nu er både mailsignatur og knappen med signatur via Templafy væk. Hvor finder jeg dem?
Hilsen Katrine

Henrik Abildgaard

Hej Katrine
Du kan afvente at programmet Templafy bliver installeret på din PC (husk at du skal være på KP's netværk) eller du kan skubbe installationen i gang. Klik på Start -> Microsoft System Center -> Softwarecenter. Under programmer kan du se Templafy. Klik på det og start installationen. Når den er færdig kan du åbne Word og oprette din signatur.

Forrige Vejledning Færdiggør installationen af Templafy
Næste Vejledning Færdiggør installationen af Templafy hvis der er problemer
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os