Se hvilke filer eller mapper jeg deler

Senest opdateret

I denne vejledning vil du lære hvordan du deler mapper og filer med både interne og eksterne fra OneDrive når du tilgår OneDrive via din browser.

1. Gå til http://office.com i en browser og (1) tryk på prikkerne og (2) vælg: OneDrive

2. Find nu (1): "Delt" og (2) "Filer delt af mig"

3. Marker (1) den mappe/fil du vil se hvem du deler med, tryk på i'et (2) og (3) se hvem du har delt med

4. Klik på: "Administrer adgang" hvis du vil se hvilke tilladelser du har givet dem du deler med

Delt af mig – OneDrive – Google Chrome

5. Tryk på: "De tre prikker" hvis du vil ændre i tilladelserne

6. Du kan nu ændre tilladelserne: (1) Hvilken tilladelse og (2) hvem der har adgang

Vejledninger (Office 365 Udvikling) | Microsoft Teams

Forrige Vejledning Del filer eller mapper fra OneDrive via en browser
Næste Vejledning Gendan OneDrive filer fra papirkurven
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os