Skift baggrundsbillede i Zoom

Senest opdateret

I Zoom kan du vælge en virtuel baggrund, hvis du ønsker at blokere distraherende elementer hvor du sidder.

1. Download først et billede, som du vil bruge som baggrund

2. Når du er i et Zoom møde, klik på den lille "pil" til højre for Video:

3. Klik på "Choose Virtual Bacground"

4. Her kan du enten vælge et af de eksisterende billeder (1) eller uploade et nyt (2)

5. Upload et nyt billede ved at klikke på det lille plus (1) og klikke på "Add Image" (2)

6. Vælg billedet (1) og klik på Åbn (2)

7. Nu er din baggrund er skiftet og du kan lukke vinduet ved at klikke på krydset

8. Husk at tænde dit kamera for at få video på

Forrige Vejledning Sikring af Zoom møder
Næste Vejledning Sådan slår du nonverbal feedback-knapperne til i din Zoom (Videovejledning)
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os