Del din skærm under et Teams-møde

Senest opdateret

Du kan dele din skærm under et Teams møde, så andre kan følge med i hvad der foregår. Det kan f.eks. være, hvis du vil fremvise en PowerPoint præsentation, demonstrere noget i et IT-system eller hvis I har behov for at samarbejde om et dokument.

1. Klik på dette ikon for at dele skærm

TOPdesk - 0220-3014 First Line-sag – Google Chrome

2. Vælg nu hvilket vindue du vil dele og klik på det

Der er fire måder at dele på:

  • Skrivebord: Du deler ALT hvad der foregår på HELE din skærm. Vælg mellem alle de skærme du har tilsluttet din PC - dvs. Skærm #1, Skærm #2, osv.
  • Vindue: Du deler KUN det pågældende vindue og man ser ikke andet der foregår på din skærm. Hvis du får behov for at vise et andet vindue, skal du afbryde skærmdelingen og dele det andet vindue på ny.
  • PowerPoint: Du deler KUN en PowerPoint præsentation på en måde, der er særligt optimeret til PowerPoint.
  • Whiteboard: Du deler et Whiteboard, hvorpå du kan tegne, hvis du f.eks. har en skærm med touch.

Inkluder systemlyd: den lyd, som afspilles på din computer, komme ud til modtagerne. Kan f.eks. anvendes ved afspilning af videoer.

3. De andre i mødet kan nu se hvad du har delt og på din egen skærm er der en rød ramme om det vindue eller skærm, som du deler

Microsoft Teams Opkald i gang Teams møde - del skærm

4. Mens du deler skærm eller vindue kan du køre musen helt op i toppen af vinduet, hvor du vil se følgende panel

Her kan du:

  1. Overdrage kontrollen, så en anden kan fjernstyre din skærm
  2. Til eller frakoble systemlyd, så de øvrige deltagere kan høre den lyd der spilles på din computer
  3. Stoppe præsentationen og ophøre med at dele skærm

5. Hvis du ikke længere vil dele skærmen kan du også klikke på dette ikon:

Forrige Vejledning Deltag i Teams-møde
Næste Vejledning Skift baggrund i Teams-møder
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os