Hvordan bruger jeg Mendeley i Word? Indsæt referencer

Senest opdateret

Du kan indsætte dine referencer fra Mendeley i word via et plugin. Hvis du ikke har gjort det, så kan du her se hvordan Installer plugins. Brug Word 365 i skrivebordsversionen

OBS. Vejledningen vedligeholdes ikke længere, da KP Bibliotek fremover supporterer Zotero.

Mendeley har en omfattede supportside med FAQ, videoer mulighed for at stille spørgsmål i mail eller chat. Vi henviser til dem, hvis du har udfordringer.

https://service.elsevier.com/app/home/supporthub/mendeley/role/mendeley.com/

1. Sådan indsættes referencer

1.1 Mendeley ligger under fanen Referencer

1.2 Referencer indsættes ved at klikke på Insert Citation. Du har her mulighed for at fremsøge på forfatter, titel eller år.

1.3 Du har også mulighed for at klikke på Go to Mendeley for at vælge den eller de referencer du vil have sat ind.

1.4 Referencen fra Mendeley optræder nu i din tekst. Her i APA format.

2. Tilpas referencer

2.1 Man kan rette referencer til ved stille sig på dem og klikke på Edit Citation. Klikker man på navnet i boksen, punkt 3, får man mulighed for at tilføje sidetal til sin reference. Der kan også tilføjes flere referencer.

3. Skift referencestandard

3.1 Under Styles kan du skifte referencestandarden. Vælg More Styles for at gå til alle typer du kan vælge mellem.

3.2 Her er Vancouver søgt frem. Læg mærke til at du kan vælge sprog. Klik på Use this Style og Done

4. Indsæt referencelisten/litteraturliste

4.1 Når du vil indsætte din referenceliste, placer mus/cursor der hvor listen skal være og klik på Insert Bibliography. Mendeley vil nu trække de referencer ned der er anvendt og liste dem efter valgte referencestandard.

Tilføjer du flere referencer i teksten, eller retter du i referencer, kan du klikke på Refresh, som opdaterer listen med referencer

Forrige Vejledning Tjekliste til Mendeley
Næste Vejledning Flyt dine referencer fra Mendeley til Zotero
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os