Modtag sikkert fra nogen der ikke kan sende sikkert

Senest opdateret

Det er muligt at modtage sikkert fra en modtager der ikke selv kan sende sikkert. Det gør du ved at sende til dem sikkert fra webmail

OBS: Det fungerer kun i webmail

1. Åbn webmail og send en mail til den du skal modtage en sikker mail fra

Hvis du vil se en vejledning til hvordan du sender sikkert til en, der ikke kan modtage sikker mail så se her: Send sikkert til nogen der ikke kan modtage sikker mail

Mailen kunne f.eks. lyde sådan:

2. Når modtageren skal besvare din mail ser det sådan ud

3. Modtageren besvarer så din mail:

4. Når du modtager mailen skal du åbne den i webmail

5. Hvis du åbner den i din almindelige Outlook ser det sådan ud

Forrige Vejledning Send sikkert til nogen der ikke kan modtage sikker mail
Næste Vejledning Digital underskrift af dokumenter med Addo Sign og MitID
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os