Modtag sikker mail

Senest opdateret

Sikker mail skal anvendes, når man skal modtage personoplysninger eller andre fortrolige oplysninger.

Der er flere måder at modtage sikkert på:

Metode Beskrivelse Personoplysninger OK?
Intern Medarbejdere eller studerende i KP fra deres @kp.dk mailadresse. Dette er altid sikkert. Ja
Personoplysninger til studerende skal altid sendes til deres interne studiemail - eller til e-boks i særtilfælde.
Krypteret Der vil blive sendt med særlig certifikat kryptering. Mange eksterne samarbejdspartnere kræver, at man modtager (og kan sende) på denne måde. Ja
Tunnel Tunnelmail er en særlig sikker mail løsning, som alle offentlige institutioner er koblet på.
Liste over organisationer på tunnelmail
Ja
TLS Anvendes f.eks. af private firmaer, hotmail/gmail og udenlandske modtagere.
Afhænger af afsenderen

Du kan ikke forhindre andre i f.eks. at sende noget fra deres hotmail, men taler du med dem om det forinden, så bed dem om at sende med en af de andre metoder angivet ovenfor.

Ved alle metoder ovenfor, undtagen "Krypteret", vil du modtage mailen direkte i din egen indbakke. Er der krav fra den eksterne om, at du skal modtage krypteret (med certifikat) til en funktionspostkasse, skal du følgende nedenstående fremgangsmåde.

Modtag krypteret med certifikat til funktionspostkasse

I KP har vi pt. følgende funktionspostkasser der kan modtage krypteret med certifikat:

Alle disse funktionspostkasser bliver varetaget af betroede medarbejdere, som videresender internt efter behov, medmindre det ikke kan afklares hvem der skal videresendes til.

[email protected] er den overordnede sikre postkasse for hele KP.

1. Oplys afsenderen om hvilken sikker funktionspostkasse de skal sende til

Husk at bede dem om at skrive at mailen skal videresendes til dig, så de der varetager den sikre postkasse ved hvem de skal sende til.

2. Skriv eventuelt selv til den sikre funktionspostkasse og orientér om, at du venter en sikker mail og hvem du venter den fra

Andre relevante artikler

Forrige Vejledning Send sikker mail fra fælles postkasse i Outlook
Næste Vejledning Send Digital Post (e-Boks) fra Outlook
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os