Se og registrer fremmøde (studerende)

Senest opdateret

I Itslearning er der muligheder for, at både underviser og studerende kan registrere fremmøde. Uddannelserne vælger, om der skal registreres fremmøde, samt hvornår og hvem, der gør det.

Denne vejledning viser, hvordan du som studerende kan 1) se det fremmøde som er registreret for dig, samt 2) hvordan du selv kan registrere fremmøde, hvis underviseren tillader det.

I denne vejledning gennemgår vi:

1. Se fremmøde

1.1. Klik på dit navn øverst til højre i Itslearnings topmenu (1). Klik på "Fremmøde" (2)

1.2. Klik på et hold for at se flere detaljer

1.3. Her kan du se din samlede fraværsprocent udregnet i forhold til de gennemførte lektioner (1). Her er du angivet som værende til stede af underviseren (2). Her har underviseren ikke udfyldt fravær og det tæller således ikke med (3). Her er den studerende kommet 10 minutter for sent (4). Her er den studerende fraværende i undervisningens fulde længe (5)

2. Selvregistrer fremmøde

2.1. Før du kan registere fremmøde, skal din underviser vise dig en fire-cifret kode. Denne kode skal du taste ind i Itslearning. Koden skifter efter 30 sekunder. Der kan kun registreres fremmøde i det pågældende tidsrum for aktiviteten

2.2. Åbn Itslearning "Kalender" (1), Klik på den aktuelle begivenhed (2), Klik på "Registrer tilstedeværelse" (3)

2.3. Indtast den fire-cifrede kode i feltet

2.4. Er koden korrekt, registreres din tilstedeværelse. Er koden forkert, bedes du indtaste koden igen. Er koden korrekt kan du nu lukke vinduet.

Husk at underviseren altid kan justere fremmøde manuelt, hvis der sker en fejl.

Forrige Vejledning Opret forudsætningskrav via fk.kp.dk (for administratorer)
Næste Vejledning Afkryds studerende (undervisere)
Mangler du stadig hjælp? Kontakt os